Türkiye Kamu-Sen 6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız deprem felaketlerinden etkilenen çocukların duygularına tercüman olmak amacıyla Anneler Gününe özel yarışma düzenliyor.
Ailesi depremden etkilenen çocuklar duygu ve düşüncelerini annelerine yazacakları mektuplarla anlatacak, Türkiye Kamu-Sen çocukların duygularına tercüman olacak. Düzenlenen yarışman, İlkokul 3 ve 4. Sınıflar, Orta Okul ve Lise öğrencilerine yönelik olarak üç farklı kategoride gerçekleştirilecek.
Yarışma hakkında bilgi veren Türkiye Kamu-Sen Amasya Şube Başkanı Şemsettin Dümen, “Son başvuru tarihi 25 Nisan olan yarışmada sonuçlar 12 Mayıs Pazar günü "Anneler Günü"nde açıklanacak ve ödüller sahiplerini bulacak.
Yarışmada her bir kategoride dereceye giren çocuklarımızdan birincilere 3 tam, ikincilere 2 tam, üçüncülere 1 tam ve Mansiyon almaya hak kazananlara ise yarım altın hediye edilecektir.
Şartnameye uygun olarak yazılacak mektuplar [email protected] adresine gönderilecektir” dedi.
Şartname içeriği hakkında da detaylı bilgiler veren Dümen şunları ifade etti:
Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi, 6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş Depreminin etkilerini hisseden 12 ilimizi ve başka yerlerde yaşayan depremzede öğrencilerimizi kapsayan bir mektup yarışması düzenlemiştir. Bu yarışma, afetin yarattığı büyük sıkıntılar içinde annelerimizin yaşadığı duyguları ve düşünceleri çocuklarının gözünden anlatmayı hedeflemektedir. Annelerimiz, bu zor zamanlarda yaşadıkları acılarla mücadele ederken, fedakârca çocuklarını hayata tutundurmak için gösterdikleri gayretleriyle adeta birer kahraman olmuşlardır. Onların insanüstü çabaları ve devleşen bedenleri, evlatlarının kaleminden dökülen mektuplar aracılığıyla destanlaşacak ve gelecek kuşaklara aktarılacaktır.
Bu yarışma, annelerimizin değerini bir kez daha hatırlatmanın yanı sıra, onların fedakârlıklarını ve mücadele azimlerini gelecek nesillere aktarma amacını taşımaktadır. Annelerimiz için yapabileceğimiz her şey azdır ancak onların bizler için taşıdığı önemi sürekli olarak göstermek ve evlatlarının duygularını kitap haline getirerek geleceğe ulaştırmak, Türkiye Kamusen üyelerinin milli bir görev olarak gördüğü bir faaliyettir. Bu sayede, annelerimizin yaşadığı sıkıntılar ve gösterdikleri kahramanlık, unutulmaz bir şekilde gelecek kuşaklara aktarılacak ve takdirle anılacaktır.
YARIŞMANIN AMACI:
İnsan hayatında ve Türk kültüründe annelerin hayatımızdaki kıymeti, 6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş Depremi ve sonrasındaki zorluklarla bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Bu yarışma sonrasında ortaya çıkacak müstesna eser ile anneliğin ne denli kutsal bir rol olduğu vurgulanarak, annelerin bizlere verdikleri emeklerin değeri en açık şekilde ifade edilmeye çalışılacaktır. Kahramanmaraş Depremi gibi büyük bir felaket karşısında annelerin sergilediği özveri ve dayanışma ruhu, annelik kavramının derinliğini ve önemini bir kez daha ortaya koyacak. Hazırlanacak bu eser, sadece annelere olan minnetimizi dile getirmekle kalmayacak, aynı zamanda 6 Şubat'ta yaşanan depremin yıkıcı etkilerini ve sonrasındaki toplumsal dayanışmayı daha geniş kitlelere duyurarak gelecek nesillere aktaracaktır. Bu sayede, annelik kavramı ve deprem gibi önemli olaylar, daha geniş bir perspektiften ele alınarak toplumsal bellekte yer edinip; gelecek kuşaklara ışık tutması hedeflenmektedir.
YARIŞMANIN KONUSU:
Yarışmaya katılan öğrencilerimizin gözünden annelerinin kendileri için değerini anlatan, annelerine söylemek anlatmak istedikleri her duygu ve düşünce yarışmanın konusudur.
Nurettin Değirmenci
GÜNDEM
Yayınlanma: 31 Mart 2024 - 16:38
Kamu-Sen'den 'Anneme Mektup' Yarışması
GÜNDEM
31 Mart 2024 - 16:38