Amasya İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Sağlık Hizmetleri Başkanlığı UMKE Birimi 2024 Yılı Faaliyet Planı kapsamında yer alan “Acil Müdahale Ünitesi Kurulumu ve İşletilmesi” eğitimi 30 UMKE gönüllüsü ve Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan 15 gözlemci öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Mehmet Köse ve Acil ve Afet Birim Sorumlusu Osman Baş, tatbikat alanını gezerek 2 acil müdahale çadırı, 1 barınma çadırı, 1 lojistik çadırı ve mobil kurtarma araçlarını yerinde inceledi.
Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Mehmet Köse, “Amasya UMKE ekiplerimiz her türlü afette kullanabilecek mobil sahra çadırları kurarak oluşabilecek bir afete karşı hazırlık çalışması yaptılar. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ilimize bir adet tam donanımlı UMKE Acil Müdahale Aracı tahsis edildi. Araç içerisinde olası bir afet ve acil durumda çok kısa sürede acil sağlık hizmetlerinin sunumunu sağlamaya yönelik olarak jeneratörler ile şişirilebilir 48 m2 havalı çadır, küçük cerrahi setler, aspiratör, EKG, monitör, nebulizatör, cerrahi lamba, tekerlekli sandalye, masa, matkap, jeneratör, EKG masası, monitör masası bulunuyor. 30 dakikada hizmet vermeye hazır hale getirilen havalı çadırımızda hastaya bir hastanenin acil servisinde yapılan tüm tedavi, bu mobil acil ünitede içindeki ekipmanlarla sağlanacak olup olası bir afet durumunda ilimiz ve bölgemizde çok kısa sürede intikal ederek acil servisi oluşturacak ekipmanı içerisinde barındırarak 7/24 saat hizmet verecektir. Eğitime katılan kursiyerlere çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.
SAĞLIK
Yayınlanma: 14 Mayıs 2024 - 14:20
Köse, Tatbikat Alanında İncelemelerde Bulundu
SAĞLIK
14 Mayıs 2024 - 14:20
İlginizi Çekebilir