Amasya İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler 12 adet sikke ve 71 parça tarihi eser olduğu değerlendirilen objeleri pazarlamaya çalışan 2 kişiyi yakalayarak gözaltına aldı.
Edinilen bilgiye göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce Tatar Köyü’nde yaşayan şüpheli T.G.’nin tarihi eser niteliği taşıyan eserleri pazarlamaya çalıştığı bilgisi üzerine şahsın ikametinde adli arama gerçekleştirildi. Yapılan aramada 2 adet dedektör, 12 adet sikke olduğu değerlendirilen madeni para ile 71 parça tarihi eser olduğu değerlendirilen farklı obje tespit edilerek el konuldu.
Şüpheli T.G ile birlikte tarihi eserleri pazarlamaya çalıştığı anlaşılan M.D. isimli şahıs hakkında 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu çerçevesinde soruşturma başlatıldığı öğrenildi.
GÜNDEM
Yayınlanma: 03 Mayıs 2024 - 17:35
Amasya'da 83 Adet Tarihi Eser Ele Geçirildi
GÜNDEM
03 Mayıs 2024 - 17:35
İlginizi Çekebilir